Hurriyet

26 Mayıs 2011 Perşembe

Partnerinle Yer Değiştirmeyi Düşündün mü Hiç?

Benim hayatımdaki değişiklikler yavaş yavaş olmamıştır hiçbir zaman. Küt diye olmuştur. Plansız olduğum için böyle oluyor desem doğru değil. Çünkü yapacağım değişikliği önceden planlar, yerini hazırlarım. Değişikliğin bende  "küt"  hissi yaratmasının sebebi değişimle ruhen başa çıkmak konusunda aslında pek de esnek olmamam. Yani anlayacağınız değişimi planlama ve gerçekleştirme aşamasında hiçbir sorunum yok. Ancak değişimle ruhen kucaklaşmak konusunda biraz yavaşım.

Her neyse. 2011 de benim için büyük bir değişimin olduğu yıl oldu. Çocuklarla haşır neşir olduğum hayatımdan çıkıp bir anda kendimi yoğun bir iş ortamında buluverdim. Asıl önemli değişiklik ise kocamın işi bırakıp çocuklara bakmaya başlaması oldu. Yani anlayacağınız kocamla yer değiştirdik :D Aramızda şöyle diyaloglar geçiyor:

Nil: Aşkım, bugün markete gidip eksikleri tamamlayabilir misin?

Koca: Ama daha dün gittim markete! Dün söyleseydin olmaz mıydı?

Nil: Evet ama bugün ihtiyacımız olanlara dün ihtiyacımız yoktu, bugün var. Lütfeeeeeen!

Eşimin çalışırkenki gel-gitlerini, evle iş hayatını dengelemek için harcadığı çabayı ve çocuklarla zaman ayırmak için nasıl debelendiğini şimdi daha iyi anlıyorum. Hatta uyguladığı bazı teknikler o kadar işe yaramıştı ki ev ve iş arasında fiziksel ve ruhsal anlamında harika bir denge kurmayı başarmıştı. Ben de şimdi ondan feyz alıyorum.

Eşim de dün bana evde çocuklarla ilgilenmenin ve bir evi çekip çevirmenin aslında ne kadar zor bir iş olduğunu şimdi şimdi anlamaya başladığını söyledi. Yani anlayacağınız birbirimizin halinden anlar olduk. Dolayısıyla birbirimizi daha çok takdir edip sevmeye başladık :D

Rol değişikliği bizim hayatımıza renk kattı. Kolay mı? Asla değil! Ancak artık birbirimizi daha iyi anlıyor ve hayatı daha yoğun paylaşıyoruz.

Ara sıra da olsa hayatta rol değişikliği yapmayı şiddetle tavsiye ederim. Kanıksamayı ve malımsamayı engelliyor, monotonluğu tamamen gideriyor. Biraz sarsıntılı ama emniyet kemeriniz takılıysa hiçbir şey olmaz :D

Sevgiler.